PIAA Wrestling: Class 2-A Day One Results

Class 2-A Results and Highlights from Thursday in Hershey
Share |

The WPIAL brought 34 wrestlers in to Hershey, with a mixed bag of results. 11 wrestlers remain in contention for a state championship after day one, with 12 wrestlers alive in the consolations, and 11 WPIAL wrestlers being eliminated.

Leading the way is Gavin Teasdale of Jefferson Morgan, who is looking for his third state championship. He won by technical fall 27-11 in 5:30 over Nicholas Vonelli of Notre Dame GP to advance. Also moving on in the same weight was John Rocco Kazalas of Quaker Valley, who won 8-7 over Gage Bayless of Reynolds.

Other WPIAL wrestlers to move into the quarterfinals were Tyler Griffiths (Southmoreland), Thayne Lawrence (Frazier), Kody Komara (Freedom), Dallas Bulsak (South Park), Dominic Fundy (Beth Center), Anthony Marra (Burrell), Dominic DeLuca (Derry), Bishop McCoy (South Side), and Evan Sweesy (Freedom).

Wrestling in AA begins Friday at 9:00 AM with Quarterfinals and 2nd Round Consolations.

Quarterfinal Matchups
106
Beau Bayless (Reynolds) vs. Sheldon Seymour (Troy)
Elijah Bundro (Wilson Area) vs. Kaden Cassidy (Bishop McCourt)
Nate Smith (Bishop McDevitt Harrisburg) vs. Anthony Glasl (Brockway)
Josh Boozel (Mount Union) vs. Jacob Blair (Muncy)

113
Jaret Lane (Southern Columbia) vs. Richie Markulics (Notre Dame GP)
Isaac Crowell (Fort LeBoeuf) vs. Colby Bronzburg (Bloomsburg)
Garret Cornell (Everett) vs. Wyatt Lutz (Montoursville)
Austin Burkhart (Athens) vs. Chase Shields (Bishop McDevitt Harrisburg)

120
Gavin Park (Brookville) vs. Cole Hauck (Line Mountain)
Colin Pasone (EL Meyers) vs. John Wheeler (Northwestern)
Josh Jones (Saucon Valley) vs. Andrew Ischo (Reynolds)
Kenny Kiser (Saegertown) vs. Cole Rhone (Benton)

126
Gavin Teasdale (Jefferson Morgan) vs. Tanner Ball (Pequea Valley)
Kollin Myers (Boling Springs) vs. Tye Varndell (Cambridge Springs)
Austin Clabaugh (Bermudian Springs) vs. Nick Oosterkamp (Harborcreek)
John Rocco Kazalas (Quaker Valley) vs. Brian Earlston (Line Mountain)

132
Brian Courtney (Athens) vs. Tanner McHugh (Tamaqua)
Trevor Leonard (Northern Lebanon) vs. Carnell Andrews (Bishop McCourt)
Bodee Tolbert (Bishop McDevitt Harrisburg) vs. Tyler Griffiths (Southmoreland)
Caleb Dowling (Saint Joseph’s) vs. Gabe Miller (Pequea Valley)

138
Max Murin (Central Cambria) vs. Logan McClain (Ridgway)
Michael Doerflinger (Slippery Rock) vs. Alex Caldwell (Ligonier Valley)
Sammy Hepler (Tri-Valley) vs. Thayne Lawrence (Frazier)
Noah Stamm (Milton) vs. Cole Matthews (Reynolds)

145
John Pipa (Bishop McDevitt Harrisburg) vs. Kody Komara (Freedom)
Dallas Bulsak (South Park) vs. John Mott (Commodore Perry)
Justin McCoy (Chestnut Ridge) vs. Nathan Haubert (Palisades)
Chaise Hauck (Reynods) vs. Todd Lane (Southern Columbia)

152
Edmond Ruth (Susquehanna Township) vs. Brock Biddle (Central Martinsburg)
Derek Yingling (West Branch) vs. Kaidon Winters (Athens)
Robby Patrick (Ligonier Valley) vs. Caleb Clymer (Northwestern)
Chase Anklam (Pen Argyl) vs. Caleb Hetrick (Brookville)

160
Creighton Edsell (Wyalusing) vs. Tanner Vogel (Wyomissing)
Gage Arnold (Coudersport) vs. Larry Brown (Moshannon Valley)
Gavin Wilkerson (Reynolds) vs. Seth Baney (Huntingdon)
Morgan Deremer (Chestnut Ridge) vs. Ryan Farber (Northern Lehigh)

170
Jacob Oliver (Huntingdon) vs. Matt Lewandowski (Mahanoy)
Nick McClimans (Sharon) vs. Gaige Garcia (Southern Columbia)
Joel Leise (Reynolds) vs. Jared McGill (Chestnut Ridge)
Nate Bradley (Athens) vs. Dalton Group (Susquenita)

182
Christian Hutzell (Meyersdale) vs. Julian Gorring (Fort LeBoeuf)
Joe Koss (Towanda) vs. Dominic Fundy (Beth Center)
Cody Mulligan (Saegertown) vs. Anthony Marra (Burrell)
Dominic DeLuca (Derry) vs. Zachery Zimmerman (Troy)

195
Gavin Hoffman (Montoursville) vs. Jerry Moore (Blairsville)
Xavier Molnar (Brookville) vs. Luke Walter (Mifflinburg)
Clay Verbanac (Cambridge Springs) vs. Mike Wilcox (Wyalusing)
Noah Fleshman (Bermudian Springs) vs. Anthony Walters (Bishop McCourt)

220
Cole Nye (Bishop McDevitt Harrisburg) vs. Landon Fisher (Huntingdon)
Bishop McCoy (South Side) vs. Max Mason (Jersey Shore)
Josiah Jones (Bishop McCourt) vs. Devin Fontanez (Saucon Valley)
Jakob Paul (Halifax) vs. Blake Reynolds (Greenville)

285
Cole Rickert (Reynolds) vs. Evan Sweesy (Freedom)
Nick Winfield (Southern Huntingdon) vs. Dan Scheib (Tri-Valley)
Toby Cahill (Berlin Brothers Valley) vs. Bobby Gregory (Mercer)
Jeff Kraemer (North East) vs. Garrett Kieffer (Line Mountain)

Twitter Updates

MSA Sports Mobile Site: m.msasports.net

Visit our mobile site to view scores and photos, listen to broadcasts, read articles and more!  By logging in, you can submit content, including scores and photos!  We will review, authorize and post them as quickly as possible!   CLICK HERE to learn how.
             

For archived scores and broadcasts (prior to the 2011-2012 school year), click on the graphic below:

Our Latest Poll

 

MSA Sports Facebook Fans