Shady Side Academy Golden in PIAA Class AA Boys Swimming; West A Girls Runner-Up

Share |

After finishing close for so many years, the Shady Side Academy boys team has finally reached the top of the state Class AA swimming mountain. The Indians swam their way to a state title Wednesday and Thursday at Bucknell University by beating runner-up Fairview by 27 points. Indiana was the only other WPIAL team to finish in the top ten overall with 8th place. SSA won the 200-yard medley relay on Wednesday and the 400-yard freestyle relay on Thursday. The Indians David Paulk won gold in both the 200-yard freestyle and the 500-yard freestyle relay while SSA teammate Broderick Kelley took first in the 100-yard butterfly. The only other district swimmer who won gold was Margaret Gruber of Mars, who had another record setting performance in winning the 100-yard butterfly. West Allegheny finished second overall in Girls Class AA.

Here are ALL the results from Class AA boys and girls on Wednesday and Thursday at Bucknell University.

DAY TWO: THURSDAY, MARCH 17th:
PIAA BOYS CLASS AA SWIMMING:


FINAL Boys Class AA Team Standings:
1. Shady Side Academy 190
2. Fairview 163
3. Franklin 139
4. Springfield Twp. 133
5. Bloomsburg 121
6. Southern Lehigh 112
7. Lancaster Catholic 111
8. Indiana 100
9. Dallas 85
10. Holy Ghost Prep and Susquehanna Twp. 83

1-meter diving:
1. Danniel Roberts, Fairview, 479.45;
2. Joseph Esposito, Holy Ghost Prep, 419.30;
3. Michael Stec, Dallas, 406.65;
4. Alec Lane, Bloomsburg, 405.40;
5. Luke Dickson, Eastern York, 395.15;
6. Jake Baker, Wyoming Seminary, 391.55;
7. Jonathan Jones, Uniontown, 387.65;
8. Evan Barr, Bishop Shanahan, 374.80.

100 freestyle:
1. Daniel Gosek, Holy Ghost Prep, 45.38;
2. Brian Frederick, Franklin, 46.66;
3. Broderick Kelley, Shady Side Academy, 46.68;
4. Phil Emerson, Franklin, 46.71;
5. Nathan Smith, Susquehanna Twp., 46.83;
6. Richard Petrella, Fairview, 47.10;
7. Chris Tamanini, Dallas, 47.82;
8. Lars Sigurdsson, Montoursville, 47.83.

500 freestyle:
1. David Paulk, Shady Side Academy, 4:29.41;
2. Jared Haley, Northern York, 4:33.71;
3. Zachary Oatis, Saucon Valley, 4:37.27;
4. John Howard, Archbishop Carroll, 4:44.27;
5. Alexander Szakelyhidi, Riverside, 4:45.87;
6. Bradley Strathmeyer, West York, 4:46.16;
7. Dan Mazur, Seton-LaSalle, 4:47.15;
8. Sam Linder, Northern York, 4:54.40.

100 backstroke:
1. Travis Bohn, Annville-Cleona, 50.99;
2. Jason Moyer, Southern Lehigh, 51.84;
3. Tim Mangis, West Allegheny, 52.16;
4. Matt Rochna, Indiana, 52.57;

5. Jacob Robinson, Lancaster Catholic, 53.53;
6. Logan Metzger, Lewisburg, 53.54;
7. Kurt Muelheuser, Mars, 53.59;
8. Jacob Nicolella, Bishop Canevin, 54.24.


100 breaststroke:
1. Zach Stephens, Bloomsburg, 55.64 (Record. Old: 55.85, Stephens, 2011 preliminaries);
2. Brian Frederick, Franklin, 57.17;
3. Bobby Francis, Quaker Valley, 57.68;
4. Michael Thatcher, East Pennsboro, 58.80;
5. Harrison Grimm, Fairview, 1:00.00;
6. Tyler Gross, Pottsgrove, 1:00.11;
7. Adam Phillips, Elk Lake, 1:00.61;
8. Mike Allada, Quaker Valley, 1:00.76.

400 freestyle relay:
1. Shady Side Academy (Broderick Kelley, David Paulk, Peter Scott, Ryan Koul) 3:11.91;
2. Springfield Twp. 3:12.20;
3. Franklin 3:12.87;
4. Southern Lehigh 3:14.98;
5. Bloomsburg 3:15.29;
6. Lancaster Catholic 3:15.58;
7. Fairview 3:16.17;
8. Susquehanna Twp. 3:18.89.


DAY TWO: THURSDAY, MARCH 17th:
PIAA GIRLS CLASS AA SWIMMING:


FINAL Girls Class AA Team Standings:
1. Villa Maria 178.5;
2. West Allegheny 159;
3. Central Columbia 145;
4. Shady Side Academy 142;
5. Mercyhurst Prep 125;
6. Camp Hill 112.5;
7. Wyomissing 90;
8. Southern Lehigh 89;
9. Boiling Springs 79;
10. Scranton Prep 78.

100 freestyle:
1. Sarah Hitchens, Malvern Villa Maria, 51.45;
2. Adrianna Grabski, Mifflinburg, 51.66;
3. Rylee Klomp, Mercyhurst Prep, 51.97;
4. Katie Saloky, Central Columbia, 52.21;
5. Ashley Niznik, West Allegheny, 52.54;
6. Samantha Shirtliff, Camp Hill Trinity, and Maddi Thompson, Jersey Shore, 52.67;
8. Emily Pia, West Allegheny, 53.44.

500 freestyle:
1. Gillian Ryan, Kutztown, 4:44.29;
2. Caroline Finkbeiner, Camp Hill Trinity, 4:53.86;
3. Paige Daniel, Manheim Central, 4:55.45;
4. Taylor Kane, Archbishop Wood, 4:56.97;
5. Kara Kaulius, West Allegheny, 5:01.98;
6. Jessica Burkett, Boiling Springs, 5:04.39;
7. Emily Lyons, Southern Lehigh, 5:04.79;
8. Abigail Thomson, Moravian Academy, 5:05.16.

100 backstroke:
1. Marie Georger, Mercyhurst Prep, 55.34;
2. Margaret Gruber, Mars, 55.46;
3. Kelsey Williams, Danville, 56.98;
4. Emily Shumaker, Big Spring, 58.74;
5. Amber St. Clair, Upper Moreland, 58.79;
6. Ashley Niznik, West Allegheny, 59.36;
7. Chelsea Kahle, Bradford, 59.44;
8. Taylor Mateja, Upper Merion, 59.54.

100 breaststroke:
1. Madison Burns, Northwestern Lehigh, 1:03.72;
2. Olivia Tierney, Malvern Villa Maria, 1:06.08;
3. Michelle Fischl, Greensburg-Salem, 1:06.19;
4. Jaime Kane, Pope John Paul II, and Amanda Lawson, Fairview, 1:06.21;
6. Anne Marie Bilott, Shady Side Academy, 1:07.19;
7. Laura Haggerty, Quigley, 1:07.84;

8. Maggie Storm, Lewisburg, 1:08.03.

400 freestyle relay:
1. Malvern Villa Maria (Molly O'Brien, Julia Wisler, Julia Murphy, Sarah Hitchens) 3:32.30;
2. West Allegheny 3:32.88;
3. Shady Side Academy 3:33.47;

4. Mercyhurst Prep 3:35.59;
5. Salisbury Twp. 3:37.03;
6. Camp Hill Trinity 3:37.15;
7. Wyomissing 3:37.36;
8. Southern Lehigh 3:37.46.

------------------------------------------------------------

DAY ONE: WEDNESDAY, MARCH 16th:
PIAA BOYS CLASS AA SWIMMING:


200 medley relay:
1. Shady Side Academy (David Paulk, Grant Zentgraf, Broderick Kelley, Chris Leech) 1:36.83;
2. Franklin 1:37.28;
3. Indiana 1:37.43;
4. Southern Lehigh 1:37.69;
5. Lancaster Catholic 1:38.91;
6. Bloomsburg 1:39.29;
7. Springfield Twp. 1:39.31;
8. Fairview 1:39.65.

200 freestyle:
1. David Paulk, Shady Side Academy, 1:38.53;
2. Jared Haley, Northern York, 1:41.56;
3. Travis Bohn, Annville-Cleona, 1:42.43;
4. Zachary Oatis, Saucon Valley, 1:42.84;
5. Logan Metzger, Lewisburg, 1:44.65;
6. John Howard, Archbishop Carroll, 1:44.82;
7. Alexander Szakelyhidi, Riverside, 1:44.92;
8. Sam Linder, Northern York, 1:46.42.

200 individual medley:
1. Zach Stephens, Bloomsburg, 1:51.12;
2. Richard Petrella, Fairview, 1:53.45;
3. Matt Rochna, Indiana, 1:55.10;
4. Bobby Francis, Quaker Valley, 1:55.66;

5. Jacob Robinson, Lancaster Catholic, 1:58.28;
6. Everett Albert, Lancaster Catholic, 1:59.25;
7. Adam Phillips, Elk Lake, 2:00.21;
8. Tyler Gross, Pottsgrove, 2:00.85.

50 freestyle:
1. Daniel Gosek, Holy Ghost Prep, 20.57 (Record. Old: 20.69, Kevin Marsteller, York Suburban, 2009);
2. Jason Moyer, Southern Lehigh, 21.08;
3. Nathan Smith, Susquehanna Twp., 21.44;
4. Jake Oeschger, Springfield Twp., 21.56;
5. Ryan Holmes, Scranton Prep, 21.66;
6. Lars Sigurdsson, Montoursville, 21.67;
7. Piotr Stepniak, Mercyhurst Prep, 21.74;
8. Brent Longenecker, Donegal, 21.96.

100 butterfly:
1. Broderick Kelley, Shady Side Academy, 49.93;
2. Tim Mangis, West Allegheny, 51.98;

3. Bradley Strathmeyer, West York, 52.61;
4. Jeff Mikitka, Fleetwood, 52.79;
5. Chris Tamanini, Dallas, 52.82;
6. Kyle Garase, Ringgold, 53.17;
7. A.J. Knostathis, Pottsgrove, 53.20;
8. Stefan Szilagyi, Bloomsburg, 53.40.

200 freestyle relay:
1. Springfield Twp. (Chris McTear, Bill Riley, Ryan McWilliams, Jake Oeschger) 1:26.85;
2. Fairview 1:27.28;
3. Indiana 1:28.87;
4. Shady Side Academy 1:29.11;

5. Susquehanna Twp. 1:29.34;
6. Schuylkill Valley 1:29.54;
7. Franklin 1:30.33;
8. Bishop Shanahan 1:30.43.


DAY ONE: WEDNESDAY, MARCH 16th:
PIAA GIRLS CLASS AA SWIMMING:


Team Leaders After Wednesday:
1. Central Columbia 123;
2. Malvern Villa Maria 94;
3. Shady Side Academy 92;
4. West Allegheny 70;

5. Wyomissing 66.

1-meter diving:
1. Ashley Buchter, Camp Hill Trinity, 448.70;
2. Natalee Szupo, Upper Moreland, 442.35;
3. Rebecca Gross, Northeastern, 379.25;
4. Sydney Szopo, Upper Moreland, 371.75;
5. Lyndsey Dickson, Eastern York, 367.95;
6. Kathleen Durst, Trinity, 364.50;
7. Carolyn Eckendorf, Fairview, 363.75;
8. Sarah Zerfoss, Dallas, 359.70.

200 medley relay:
1. Central Columbia (Kelsey Chyko, Dani Blass, Beth Grazio, Katie Saloky) 1:47.71;
2. Malvern Villa Maria 1:48.04;
3. Shady Side Academy 1:48.25;
4. Fairview 1:50.94;
5. Mercyhurst Prep 1:50.99;
6. Archbishop Wood 1:51.00;
7. Northern York 1:51.50;
8. Holy Redeemer 1:52.37.

200 freestyle:
1. Gillian Ryan, Kutztown, 1:47.80;
2. Caroline Finkbeiner, Camp Hill Trinity, 1:49.90;
3. Taylor Kane, Archbishop Wood, 1:52.85;
4. Kara Laulius, West Allegheny, 1:53.31;
5. Emily Lyons, Southern Lehigh, 1:54.15;
6. Michelle Giordani, Line Mountain, 1:54.76;
7. Abigail Thomson, Moravian Academy, 1:54.97;
8. Brianna Bentz, Wyomissing, 1:55.76.

200 individual medley:
1. Madison Burns, Northwestern Lehigh, 2:00.48;
2. Marie Georger, Mercyhurst Prep, 2:00.57;
3. Paige Daniel, Manheim Central, 2:06.38;
4. Michelle Fischl, Greensburg-Salem, 2:07.78;
5. Kelsey Williams, Danville, 2:08.09;
6. Anne Marie Bilott, Shady Side Academy, 2:09.02;
7. Jessica Burkett, Boiling Springs, 2:09.48;
8. Shannon Harrington, Nazareth Academy, 2:09.92.

50 freestyle:
1. Katie Saloky, Central Columbia, 23.45;
2. Adianna Grabski, Mifflinburg, 23.59;
3. Taylor Snyder, Titusville, 23.76;
4. Natalie Domeisen, Shady Side Academy, 23.90;
5. Rylee Klomp, Mercyhurst Prep, 23.98;
6. Rebekah Campo, Scranton Prep, 24.05;
7. Sarah Hitchens, Malvern Villa Maria, 24.07;
8. Maggie Glass, Fairview, 24.12.

100 butterfly:
1. Margaret Gruber, Mars, 54.98 (Gruber established PIAA record of 54.84 in preliminaries, beating old record of 54.92, Andrea Marko, Greensburg Central Catholic, 2008);
2. Rebekah Campo, Scranton Prep, 57.57;
3. Brianna Bentz, Wyomissing, 58.09;
4. Beth Grazio, Central Columbia, 58.48;
5. Elizabeth Davis, Lancaster Catholic, 58.69;
6. Maggie Storm, Lewisburg, 58.88;
7. Kellie Gervas, West Allegheny, 59.08;
8. Grace Cochrane, Archbishop Wood, 59.60.

200 freestyle relay:
1. Villa Maria (Sarah Hitchens, Kaitlin Alvanos, Julia Murphy, Julia Wisler) 1:37.24;
2. Central Columbia 1:37.90;
3. Wyomissing 1:38.27;
4. West Allegheny 1:38.61;
5. Shady Side Academy 1:38.74;

6. Lewisburg 1:38.97;
7. Southern Lehigh 1:39.26;
8. Salisbury Twp. 1:39.88..

Twitter Updates

SCORES: Got one - Submit it / Need one - Review it

Log on to our mobile score page and submit your score!  We will review, authorize and post them as quickly as possible!  You can view scores, matchups, and venue directions - all from your mobile device!   CLICK HERE to learn how
             

For archived scores and broadcasts (prior to the 2011-2012 school year), click on the graphic below:

Our Latest Poll

 

MSA Sports Facebook Fans

<