2017 WPIAL Individual Girls Track & Field Results

Summary and Results From Baldwin HS on Thursday
Share |

Much like Jordan Geist was the featured attraction in the boys' side, Connellsville senior Madison Wiltrout had all eyes on her at the 2017 WPIAL Track and Field Championships at Baldwin High School.

While Wiltrout did not break her own record in the javelin throw, she still captured Class AAA gold in convincing fashion, in the process becoming a four-time WPIAL champion. The Falcons' standout achieved a distance of 154-10.00, well ahead of second-place finisher Brianna Spirnak of Elizabeth Forward, whose throw measured 137-11.00. In 2015, Wiltrout set the all-time WPIAL mark of 181-00.

In addition to Wiltrout, dozens of other champions were crowned on the girls side of the day-long competition. Also in Class AAA, Hunter Robinson, representing
Avonworth/Northgate, took gold in both the 100 and 400 meter dash, with finals times of 12.09 and 54.49, respectively. The latter mark allowed Robinson to break the record of 55.21, established in 2007. Robinson previously set the record for the 400 meter in Class AA last year, but moved to the higher class for 2017.

In Class AA, the Burrell Bucs put on a show, as senior Nicole Scherer prevailed in the 100, 200 and 400 meter dash, with times of 12.36, 24.76 and 56.69. Teammate and fellow senior Elizabeth Weimer captured the top spot in the shot put and discus, scoring 43-08.00 and 138-07.00. The Bucs, who won the team gold earlier this month, also took first in the 4x100 meter relay.

Dozens of competitors also qualified for the PIAA track and field championships, which will be held next week in Shippensburg.

WPIAL GIRLS CLASS 2-A:

100 meters (12.70) -- 1. Nicole Scherer, Burrell, 12.36. 2. Brenna Cavanaugh, Bentworth, 12.67. 3. Tara Gologram, Keystone Oaks, 12.93. 4. Skye Eicher, Frazier, 13.09. 5. Brittany Carter, Aliquippa, 13.30. 6. Elizabeth Harper, Shady Side Academy, 13.31. Keeley Maloney, Greensburg Central Catholic, 13.31. 8. Avory Elchison, Ellwood City, 13.40.

200 (26.25) -- 1. Nicole Scherer, Burrell, 24.79. 2. Brittany Carter, Aliquippa, 26.67. 3. Selena Canello, Keystone Oaks, 26.79. 4. Izea Lay, Aliquippa, 27.12. 5. Skye Eicher, Frazier, 27.20. 6. Aidan Noga, Neshannock, 27.34. 7. Maddie Ancosky, Leechburg, 28.09.

400 (59.85) -- 1. Nicole Scherer, Burrell, 56.69. 2. Aidan Noga, Neshannock, 58.77. 3. Ashley Stibrik, South Park, 59.88. 4. Maycen Anthony, Apollo-Ridge, 60.24. 5. Lexie Marchando, Bethlehem-Center, 60-40. 6. Madison Tanczos, Our Lady of Sacred Heart, 60.41. 7. Selena Canello, Keystone Oaks, 60.83. 8. Carlee George, Leechburg, 61.22.

800 (2:20.60) -- 1. Sidney Shemanski, Freeport, 2:19.96. 2. Sydney Wolf, Riverside, 2:20.62. 3. Jeanne Lauer, Shady Side Academy, 2:20.83. 4. Bearett Tarris, Quaker Valley, 2:21.84. 5. Lauren McCoy, Hopewell, 2:24.33. 6. Audrey Durbin, Quaker Valley, 2:26.31. 7. Hannah Knox, South Side, 2:27.74. Sofia Carrasco, Carlynton, 2:30.18.

1,600 (5:18.30) -- 1. Moira O’Shea, Greensburg Central Catholic, 5:05.58. 2. Annie Wicker, Quaker Valley, 5:12.20. 3. Jeanne Lauer, Shady Side Academy, 5:12.36. 4. Haley Hamilton, Our Lady of Sacred Heart, 5:19.03. 5. Gionna Quarzo, Brownsville, 5:22.26. 6. Rylee Kopchak, Cardinal Wuerl North Catholic, 5:25.82. 7. Katherine Fedko, Vincentian Academy, 5:27.24. 8. Daniela Schafer, Winchester Thurston, 5:40.54.

3,200 (11:35) -- 1. Marianne Abdalah, Vincentian Academy, 11:07.16. 2. Gionna Quarzo, Brownsville, 11:26.91. 3. Alyssa Campbell, New Brighton, 11:35.41. 4. Kaylee Farino, Southmoreland, 11:39.67. 5. Moira O’Shea, Greensburg Central Catholic, 11:45.11. 6. Abby Hutchison, Neshannock, 12:16.70. 7. Elizabeth Scherer, Riverside, 12:18.16. 8. Sabrina McClain, Mohawk, 12:19.58.

100  hurdles (16.01) -- 1. Brenna Cavanaugh, Bentworth, 14.64. 2. Elsa Antal, Riverside, 15.43. 3. Ashley McIntosh, California Area, 15.82. 4. Olivia Neeley, Beaver, 16.36. 5. Logan Ferrucci, Shenango, 16.97. 6. Shayla Watkins, Charleroi, 17.16. 7. Deanna Sposato, South Allegheny, 17.44. 8. Melina Mangino, Shenango, 18.35.

300 hurdles (47.64) -- 1. Ashley McIntosh, California, 45.73. 2. Taylor Petrak, Ellwood City, 45.84. 3. Olivia Neeley, Beaver, 46.58. 4. Kaylen Sharrow, Burrell, 48.24. 5. Logan Ferrucci, Shenango, 48.81. 6. Kierra Cutright, Deer Lakes, 49.15. 7. Shayla Watkins, Charleroi, 49.23. 8. Kinlee Whited, Bethlehem-Center, 49.30.

Javelin (121-0) -- 1. Kara McDonald, Derry Area, 137-9. 2. Maura Huwalt, South Park, 124-4. 3. Marissa Bitonti, California, 119-7. 4. Taylor Reese, Laurel, 112-4. 5. Eliza Oswalt, Burrell, 111-8. 6. Brooke Coorley, Southmoreland, 110-2. 7. Rebecca Dirling, Brentwood, 108-10. 8. Kennedy Kuhns, Bethlehem-Center, 105-1.

Shot put (36-6) -- 1. Elizabeth Weimer, Burrell, 43-8. 2. Maura Huwalt, South Park, 39-0 1/4. 3. Savannah Wheeler, Chartiers Houston, 35-9 1/4. 4. Madison Grogan, Keystone Oaks, 35-1 3/4. 5. Emily Mischen, Deer Lakes, 34-11. 6. Naomi Hanna, Burrell, 34-10. 7. Kylee Pollard, Derry Area, 34-5 3/4. 8. Jillian Hellman, Shenango, 34-4 3/4.
Discus (113-0) -- 1. Elizabeth Weimer, Burrell, 138-7. 2. Maura Huwalt, South Park, 132-2. 3. Kara McDonald, Derry Area, 113-2. 4. Alicia Lehman, Keystone Oaks, 112. 5. Mikayla Bisignani, Greensburg Central Catholic, 111-3. 6. Jessica Klinzing, Riverside, 101-8. 7. Jillian Hellman, Shenango, 101-3. 8. Mackenzie Spence, Deer Lakes, 99-11.

High jump (5-2) -- 1. Lindsey Grune, Shady Side Academy, 5-4. 2. Mikayla Bisignani, Greensburg Central Catholic, 5-2. 3 (tie). Kara McDonald, Derry Area, and Macy McElhaney, Beaver, 5-0. 5. Avory Elchison, Ellwood City, 5-0. 6. Carlee Boyd, South Side, 5-0. 7. Annalise Gillepsie, California, 4-10. 8 (tie). Alie Seto, Brownsville, and Elizabeth Wiehe, Quaker Valley, 4-10.

Long jump (16-11) -- 1. Brenna Cavanaugh, Bentworth, 18-9. 2. Tara Gologram, Keystone Oaks, 17-10 1/4. 3. Miranda Schry, Shenango, 17-9. 4. Maria Deluca, Neshannock, 17-5 1/4. 5. Ashleigh Wilson, Carlynton, 17-3 1/2. 6. Kaitlyn Walch, Southmoreland, 17-2. 7. Courtney Hughes, Burrell, 16-9 1/2. 8. Anastazia Biertemfel, East Allegheny, 16-9.

Triple jump (35-6) -- 1. Maria Deluca, Neshannock, 36-8. 2. Franzi Nace, Quaker Valley, 36-8. 3. Miranda Schry, Shenango, 36-4. 4. Tara Gologram, Keystone Oaks, 36-2. 5. Brenna Cavanaugh, Bentworth, 35-5. 6. Annya Kossol, Frazier, 35-3 3/4. 7. Ashley McIntosh, California, 34-11. 8. Ayanna Townsend, Winchester Thurston, 34-5.

Pole vault (10-6) -- 1. Lauren Ritenour, Greensburg Central Catholic, 10-0. 2. Kara Seebacher, Riverside, 10-0. 3. Siara Bradich, South Side, 9-6. 4. Abbey Westcott, Mohawk, 9-6. 5. Maria Miocic, Beaver, 9-6. 6. Valentina Vincent, Shenango, 9-0. 7. Kaylee Loughman, McGuffey, 8-6. 8. Frencesscia Lio, Riverview, 8-6.

400 relay (50.80) -- 1. Burrell (Taylor Johnson, Nicole Scherer, Alaina York, Courtney Hughes), 50.08. 2. Aliquippa, 50.85. 3. Shady Side Academy, 50.86. 4. Ellwood City, 51.03. 5. Carlynton, 51.24. 6. Rochester, 51.57. 7. Bethlehem-Center, 51.82. 8. Vincentian Academy, 52.64.

1600 relay (4:08.75) -- 1. Fort Cherry (McKenzie Faure, Katrina Lepro, Alex Guerra, Bri Daniels), 4:10.53. 2. South Park, 4:11.59. 3. Our Lady of Sacred Heart, 4:12.08. 4. Freeport, 4:13.55. 5. Keystone Oaks, 4:14.17. 6. Beaver, 4:14.64. 7. Apollo-Ridge, 4:14.80. 8. Bishop Canevin, 4:17.27.

3,200 relay (9:50.40) -- 1. Quaker Valley (Audrey Durbin, Annie Wicker, Bearett Tarris, Allison Lenhardt), 9:44.56. 2. Our Lady Of Sacred Heart, 9:45.57. 3. Riverside, 9:59.48. 4. South Park, 10:05.83. 5. Freeport Area, 10:06.71. 6. Brownsville, 10:16.81. 7. Beaver, 10:17.96. 8. Southmoreland, 10:19.17.

 

WPIAL GIRLS CLASS 3-A:

100 (12.50) -- 1. Hunter Robinson, Avonworth/Northgate, 12.09. 2. Casey Burton, North Allegheny, 12.38. 3. Amanda Oliver, South Fayette, 12.45. 4. Kate Carnevale, Fox Chapel, 12.60. 5. Innocence Ross, Central Valley, 12.65. 6. Faith Gandy, Trinity, 12.69. 7. Sierra Lynn, Belle Vernon, 12.81.

200 (25.91) -- 1. Hunter Robinson, Avonworth/Northgate, 24.56. 2. Kate Carnevale, Fox Chapel, 25.80. 3. Jessica Kolesar, Norwin, 25.86. 4. Amanda Oliver, South Fayette, 25.95. 5. Kianah Blakely-White, Gateway, 26.11. 6. Alina Stahl, Baldwin, 26.20. 7. Rachel Helbling, South Fayette, 26.20. 8. Gabby Wirick, Latrobe, 26.30.

400 (58.80) -- 1. *-Hunter Robinson, Avonworth/Northgate, 54.49. 2. Rachel Helbling, South Fayette, 56.15. 3. Alexis Leech, Butler, 56.37. 4. Faith Mucci, Latrobe, 57.18. 5. Valerie Fischer, Hampton, 57.82. 6. Tamara Mathis, Canon-McMillan, 58.70. 7. Abby Myers, Indiana, 58.75. 8. Madison Tonini, Butler, 58.83.

800 (2:18.47) -- 1. Maddie Salek, West Allegheny, 2:12.38. 2. Amanda Kalin, Pine-Richland, 2:13.55. 3. Malia Anderson, Greensburg Salem, 2:15.54. 4. Liz Simms, Butler, 2:16.69. 5. Hannah Seitzinger, Belle Vernon, 2:16.97. 6. Sterling Simek, Franklin Regional, 2:17.04. 7. Anna Ramsey, Latrobe, 2:17.72. 8. Megan Powell, Hempfield, 2:19.70.

1,600 (5:10) -- 1. Savannah Shaw, Upper Saint Clair, 4:57.96. 2. Lauren Finikiotis, Oakland Catholic, 4:59.82. 3. Laura Ehrenberger, Peters Township, 5:08.01. 4. Caelan Miller, Fox Chapel Area, 5:10.35. 5. Megan Nagy, Oakland Catholic, 5:11.44. 6. Allison Gates, South Fayette, 5:16.51. 7. Maggie Welty, Butler, 5:16.81. 8. Tessa Franchi, Pine-Richland, 5:17.54.

3,200 (11:11) -- 1. Hannah Schupansky, Oakland Catholic, 10:43.57. 2. Clara Savchik, North Allegheny, 10:48.24. 3. Mica Hanish, Ambridge, 10:56.86. 4. Riley Kwiatkowski, Greensburg Salem, 11:02.36. 5. Sarena Seeger, Fox Chapel, 11:21.22. 6. Allison Gates, South Fayette, 11:28.59. 7. Annika Urban, Fox Chapel, 11:29.28. 8. Ava Pietryzk, North Hills, 11:30.57.

100 hurdles (15.50) -- 1. Chyna Beck, Canon-McMilan, 14.52. 2. Jayla Ellis, Oakland Catholic, 14.67. 3. Melina Owens, North Allegheny, 14.82. 4. Amberly Valeriano, North Hills, 15.00. 5. Bailey Traczynski, Hempfield, 15.24. 6. Emily Brozeski, Norwin, 15.47. 7. Macey Crawford, Gateway, 15.49. 8. Madeline Monick, Plum, 15.50.

300 hurdles (46.25) -- 1. Jayla Ellis, Oakland Catholic, 44.43. 2. Molly Mangan, Mt. Lebanon, 44.53. 3. Gabby Holmberg, Hempfield, 45.51. 4. Melina Owens, North Allegheny, 45.94. 5. Sammy Papik, Mars, 46.60. 6. Sofia Beltran, Mars, 46.66. 7. Madeline Monick, Plum, 47.03. 8. Macey Crawford, Gateway, 47.18.

Javelin (122-0) -- 1. Madison Wiltrout, Connellsville, 154-10. 2. Brianna Spirnak, Elizabeth Forward, 137-11. 3. Erin Danik, Seneca Valley, 124-1. 4. Kristen Greggerson, Gateway, 122-7. 5. Raelin Kruegger, Thomas Jefferson, 120-4. 6. Harley Steubgen, Ambridge Area, 120-1. 7. Johanna West, Chartiers Valley, 118-7. 8. Megan Virgin, Cannon-McMillan, 115-7.

Shot put (37-6) -- 1. Samantha Orie, Hempfield Area, 43-6. 2. Lillia Allen, Penn Hills, 43.1. 3. Jena Reinheimer, Butler, 39-6 1/4 4. Jasmine Wicks, Baldwin, 39-4 3/4 5. Kristen Greggerson, Gateway, 38-7 1/2. 6. Laurel Bristow, Baldwin, 38-4. 7. Hanna Hughs, Elizabeth Forward, 37-9 1/4. Greta Brooks, Woodland Hills, 37-8.

Discus (118-00) -- 1. Jenna Reinheimer, Butler, 140-4. 2. Kristen Greggerson, Gateway, 129-2. 3. Lillia Allen, Penn Hills, 125-5. 4. Samantha Orie, Hempfield Area, 122. 5. Jasmine Wicks, Baldwin, 119-10. 6. Jorden Jamieson, Seneca Valley, 117. 7. Taylor Jackson, Butler, 115-5. 8. Krista Sudar, Central Valley, 113-10.

High jump (5-03) -- 1. Hannah Rowe, Knoch, 5-4. 2. Emily Brozeski, Norwin, 5-3. 3. Molly DeBone, Hempfield, 5-3. 4 (tie). Sydney Baciak, Belle Vernon, Rosina Natter, Thomas Jefferson and Sadie Wetzel, Latrobe, 5-1. 7. Jenna Uncapher, Hempfield Area, 5-1. 8. Nia Thomas, Highlands, 5-1. 

Long jump (17-9) -- 1. Jayla Ellis, Oakland Catholic, 19-2. 2. Amberly Valeriano, North Hills, 18-6. 3. Alina Stahl, Baldwin, 18-2 1/2. 4. Julia Chakos, Trinity, 18-0 1/4. 5. Jessica Kolesar, Norwin, 18-0 1/4. 6. MacKenzi Popovich, Butler, 17-6 1/2. 7. Courtney Phoennik, South Fayette, 17-5 1/2. 8. Sarah Vasinko, Latrobe, 17-4.   

Triple jump (36-6) -- 1. Courtney Phoennik, South Fayette, 38-2 1/4 2. Chyna Beck, Canon-McMillan, 37-6 1/2. 3. Gabby Holmberg, Hempfield Area, 37-1 1/2. 4. Emma Lizewski, Seneca Valley, 37-0. 5. Lexi Salopek, Mount Pleasant, 36-3 1/2. 6. Teemara Mollett, Woodlands Hills, 36-0 3/4. 7. Julia Chakos, Trinity, 35-4. 8. Claire Schreiber, Shaler Area, 35-2 1/4.

Pole vault (11-0) -- 1. *- Cassandra Phelan, Laurel Highlands, 12-9.5. 2. Taylor Weaver, Butler, 12-0. 3. Molly DeBone, Hempfield, 11-6. 4. Rebecca Libell, Bethel Park, 11-0. 5. Vittoria LaRosa, North Allegheny, 10-6. 6 (tie). Maeve Carei, Uniontown, and Taylor Knavel, Hempfield, 10-0. 8 (tie). Dalanie Storm, Moon, Eve Vogt, West Allegheny, Erica Steele, Greensburg Salem and Karina Krygowski, Gateway, 9-6.

400 relay (49.75) -- 1. North Allegheny (Alayjah Austin, Casey Burton, Rachael Giger, Makena Owens), 48.05. 2. Norwin, 48.79. 3. Canon-McMillan, 49.00. 4. Central Valley, 49.18. 5. Pine-Richland, 49.33. 6. Mt. Lebanon, 49.57. 7. Chartiers Valley, 49.94. 8. Gateway, 50.01.

1,600 relay (4:01.50) -- 1. Butler (Madison Tonini, Liz Simms, Shana Hoy, Alexis Leech), 3:53.05. 2. Latrobe, 3:59.39. 3. Canon-McMillan, 3:59.42. 4. Mt. Lebanon, 3:59.95. 5. Pine-Richland, 4:00.88. 6. Moon, 4:01.72. 7. South Fayette, 4:01.98. 8. Hempfield, 4:04.67.

3,200 relay (9:35.48) -- 1. Oakland Catholic (Megan Ellery, Megan Nagy, Hannah Schupansky, Sophie Young), 9:24.52. 2. Butler, 9:29.20. 3. Latrobe, 9:35.40. 4. Seneca Valley, 9:36.94. 5. North Allegheny, 9:38.10. 6. Salem Greensburg, 9:44.80. 7. Mt. Lebanon, 9:51.89. 8. South Fayette, 10:04.46.

Twitter Updates

MSA Sports Mobile Site: m.msasports.net

Visit our mobile site to view scores and photos, listen to broadcasts, read articles and more!  By logging in, you can submit content, including scores and photos!  We will review, authorize and post them as quickly as possible!   CLICK HERE to learn how.
             

For archived scores and broadcasts (prior to the 2011-2012 school year), click on the graphic below:

Our Latest Poll

 

MSA Sports Facebook Fans